هنرمندان

 
هنر گرافیک
نویسنده : مریم حاجی یوسف - ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ،۱۳۸۸
 

گرافیک از واژهٔ یونانی graphikos است و به معنای آنچه ست که مربوط می‌شود به طرح زدن  و طراحی .تعریف دیگر از گرافیک هر کار و یا شیوهٔ مربوط به کشیدن تصویر از روی یک چیز و یا از انگاره آن است. وبنابر این همهٔ پدیده‌هایی را در بر می‌گیرد که ایجاد شده‌اند: به شکل یک نشانه، علامت، نقشه، طراحی، کشیدن از روی یک چیز و به ویژه طراحی خطی یک پدیده.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
 
«نخستین عکاسان زن ایرانی»
نویسنده : مریم حاجی یوسف - ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ،۱۳۸۸
 

نخستین عکاسان زن ایرانی را باید در میان زنا ن حرمسرای ناصرالدین شاه قاجار که خود شیفته ی این فن بود جست و جو کرد. اما نخستین زن ایرانی « عزت ملک خانم» ملقب به « اشرف السلطنه »همسر محمد حسن خان اعتماد السلطنه وزیر انطباعات دوران ناصری است که عکاسی را از «شاهزاده محمد میرزا» پسر عموی خود فرا گرفته است. از دیگر عکاسان زن ایرانی می توان به زنان خانواده ی «معیرالممالک» اشاره کرد که به لحاظ آشنایی معیر  و دارا بودن عکاسخانه ای مجهز در منزل شخصی امکان عکاسی توسط زنان وی فراهم بوده است. 2 تن از زنان دوران ناصری نیز به نامهای «فاطمه سلطان خانم» همسر میرزا حسنعلی عکاس و «عذرا خانم» همسر آقا یوسف عکاس که از عکاس باشی های شاه بودند، به عکاسی می پرداختند.

 


 
comment نظرات ()
 
 
نخستین عکاس ایرانی :
نویسنده : مریم حاجی یوسف - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ،۱۳۸۸
 

نخستین مرد عکاس ایرانی رابرخی پژوهشگران تاریخ عکاسی ایران شاهزاده ملک قاسم میرزا دانسته اند که به روش "داگروتیپ"روی صفحه ی نقره عکاسی       می کرد.

 


 
comment نظرات ()
 
 
«نخستین انجمن عکاسی»
نویسنده : مریم حاجی یوسف - ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ،۱۳۸۸
 

از جمله مهمترین و چشم گیر ترین فعالیتها در زمینه ی عکاسی در ایران، تأسیس انجمن عکاسی آبادان در سال  1337 شمسی است. این اقدام، اولین گام برای ایجاد کانون فعالیت سازمان یافته ی عکاسی در ایران بود.

 


 
comment نظرات ()